BHAG NEDİR, NASIL KAZANDIRIR VE NASIL YAZILIR?

BHAG ifadesinin açılımı: BIG HAIRY AUDICIOUS GOAL olarak geçer ve bence Türkçesi daha güzeldir: Büyük, Hırslı, Acayip Gelecek. Peki ama bu BHAG nedir ve bir girişimcinin ne işine yarar? Yenir mi yutulur mu, bize başarı getirir mi…

Öncelikle, bildiğimiz gibi her şey bir hayalle başlar. Tek hayaliniz para kazanmak olabilir, bu da bir görüş, ama bunun bile kök sebebine bakmaya çalışmalısınız; örneğin daha çok parayı neden istiyor olabilirsiniz? Ailenizi mutlu etmek, daha bağımsız olmak, saygınlık kazanmak, pahalı hobilerle uğraşabilmek, dünyayı gezebilmek… İşte BHAG nedir sorusunun öncesinde, kendi içinize dönmeniz gereken daha derin bir adım yer alıyor.

Kurmayı düşündüğünüz veya hali hazırda kurulu olan ve geliştirmek istediğiniz işinize bakıp kendinize şunu sorun: Bu işi kurarken kendime bile itiraf etmekten korktuğum gelecek hayalim neydi? Bundan bir 10 yıl, 20 yıl ya da daha uzak bir gelecekte, işimin geldiğini hayal ettiğim o ütopik, büyük, acayip, en uç nokta neresi?

BHAG cümlenizi başkasına söyleseniz “yok artık” tepkisi almalı ya da kıs kıs gülmelerine neden olmalısınız.

Komik gelse de kriteriniz bu olsun! Tabii hayalinizi öyle herkesle paylaşmamanızı tavsiye ediyorum, hevesiniz çok ciddi kırılabilir.

İngilizce kısaltması BHAG olan büyük hırslı acayip gelecek kavramı, işte bu hayali tanımlayan bir beyin fırtınası çalışması. Üşenmeyin, elinize kağıt kalemi alın ve işinizin gelip gelebileceği en güzel noktayı tasvir etmeye çalışın. Bunun için görseller kullanabileceğiniz gibi, kelimeleri de kullanabilirsiniz. Kendi fotoğrafınızı alıp TIME’ın kapağına yapıştırabilirsiniz.

Bir örnek vermem gerekirse, TESLA’nın BHAG’i Mars’ta yaşam alanları kurmak. Çok çılgınca, ama kendi ofislerinin duvarında bile bunu tasvir eden görseller olduğu söyleniyor. Cidden motive edici bir şey. Siz tabii ki TIME’ın kapağına fotoğrafınızı monte ettikten sonra ofis masanınızın arkasına yapıştırın demiyorum. Bu biraz komik olabilir 🙂 Ama yine de üşenmeyip bu çalışmayı yaparsanız, çoğu girişimcinin atlayıp eksik bıraktığı çok önemli bir basamağı tamamlamış olacaksınız: HAYAL KURMAK.

Markanızın yapı taşlarını oluşturduktan sonra görsel iletişim tasarımı aşamasına geçmek için sizi Türkiye’nin ilk freelance reklam ajansına alalım: Oksitosin.
1 view0 comments