Hedef kitleniz kimler olmalı?

Günümüzde nüfus kalabalık, ürün çok, hizmet çok, marka çok, seçenek çok ve insanlar artık gördükleri reklamları görmezden gelmeye, kapatıp atlayıp geçmeye, görseler de unutmaya başladılar.

Dolayısıyla “Olabildiğince fazla sayıda insana ulaşayım ki daha fazla satış yapabileyim” mantığı, maalesef artık işe yaramayan bir strateji…

Gelecekte, “kişiye özel reklam” kavramının daha da ileri gideceği ve hatta insanların kendi istedikleri reklamı görmeyi seçebilecekleri söyleniyor -ki şu anda bile çoğu sosyal medya kanalında bu seçimi yapmak mümkün biliyorsunuz.-

Pekiyi o zaman siz kime hitap etmelisiniz?

Bu sorunun cevabı, yine sizin marka kimliğiniz ve kişiliğinizde belirlediğiniz ifadelerde saklı.

Örneğin, doğal yaşamı korumayı değerleri arasında bulunduran bir marka, ürünlerine de doğallığı yansıtmalıdır. Bu durumda, doğal içerikli ürünlere sahip markanın alıcıları, şehir hayatının içerisinde doğallık özlemi olan beyaz yakalı kişiler olabilir.

Siz de şimdi, kendi markanız için düşünün;

Değerleriniz ve ürününüzün yapısını gözeterek, sizi kimlerin sevebileceğine ya da kimlerin şu anda markanıza kavuşmayı bekliyor olabileceğine dair fikir yürütün. Hatta bütçeniz varsa en doğrusu piyasa araştırması ve pazar analizi yaptırmaktır; ama bu eğitimi alan küçük ve orta ölçekli firmalardan biri iseniz buna bütçeniz yetmeyebilir. Sezgilerinize güvenebilir, ya da kendi imkanlarınızla hedef kitleniz olabilecek kişilerin davranışlarını günlük yaşamınız içerisinde gözlemlemeye başlayabilirsiniz.

0 views0 comments