Marka Değeri belirlemek: “Ben neye inanıyorum?”

Marka yaratma süreci kendimizi tanımak ile başlar demiştik; işte bunun çekirdek noktası, marka değeri belirlemek. Birey olarak siz, yani marka lideri, girişim fikrinin sahibi, nelere inanıyorsunuz? Hangi değerler sizin için değişmez? Sizi biri gelip zorlasa, büyük paralar teklif etse neleri asla yapmazsınız?

Şimdi kağıt kalem zamanı. En az 3, en fazla 6 adet marka değeri belirlemeye çalışın.

Önce çok yazıp sonra silebilir ve sadeleştirebilirsiniz. Bu değerleri kısa kısa kelimelere inerek özetleyin. Etrafınızda güvendiğiniz kişilere kendinizle ilgili sorular sorabilirsiniz. Onların sizi tanımlarken kullandığı 5 olumlu özellik, yol gösterici olabilir. Örneğin, sizin için önemli olan şeylerden biri olarak “Müşterilerimin güvenini kaybetmemek” diyorsanız ve arkadaşlarınız da sizi “sözünün eri” bir insan olarak görüyorsa, bunu marka değerleriniz arasında “Güven” olarak özetleyebilirsiniz. Ya da “Samimiyet”. Nasıl isterseniz…

Unutmayın; marka değeri dediğimiz şey, markanızın yıllarca üzerine yapışacak ve asla değiştirilmemesi gereken bir kavramdır. Bir marka düne kadar “hayvan dostuyum” deyip de sonradan hayvanların üzerinde test yapmaya başlarsa ve durum onları sırf bu yüzden tercih eden müşteriler arasında duyulursa, geçmiş olsun. Marka, marka olmaktan çıkacak ve çok hızlı bir şekilde marka değeri açısından yere çakılacaktır.

Benzer bir konudan devam edebilirsiniz: https://nilyalcinkaya.com/2019/05/24/marka-oykusu-her-sevilen-super-kahramanin-bir-dusmani-olmali/(yeni sekmede açılır)

Markanızın yapı taşlarını oluşturduktan sonra görsel iletişim tasarımı aşamasına geçmek için sizi Türkiye’nin ilk freelance reklam ajansına alalım: Oksitosin.
0 views0 comments