“Marka lideri olarak ben, kimim?” demeliyiz…

Marka Lideri olarak ben kimim? diye soran kendine ayna tutan bir genç hanım.

“Bir marka lideri olarak ben, kimim?” diye sormak zorunda olmak kulağa saçma gelebilir; “ne alakası var, ben bir profesyonelim. İşim başka, kimliğim başka.” diyebilirsiniz. Ama marka yaratmak, başta da söylediğimiz gibi çok kişisel ve çok duygusal bir iş. Marka lideri olarak rasyonel düşünceleri bütçe planlama, resmi işler gibi konulara saklayın. Şimdilik onlar başka bir rafta dursun. Bizi ilgilendiren, marka liderlerinin çoğunda geçerli olan, kelimelere dökmeye utandığımız, dile getirmekte zorlandığımız, hatta kendimiz bile tam çözemediğimiz şeyler: marka lideri olarak duygularımız ve kim olduğumuz.

Yaratacağınız marka, marka liderinin ruhunu yansıtmalıdır.

Sizin ruhunuzdan ayrı hareket eden şey, marka olamaz. O ancak Franchise olur; ki o da başarılı bir markanın franchise’ı ise! Emin olun, onun arkasında da o markayı yaratan fikir anası/babasının kimliği ve kişiliği vardır.

Örneğin, rekabetçi bir karakter, markasının sınırlarını büyütmeyi, daha fazla bayilik vermeyi düşünebilirken, daha kendi odaklı bir kişilik yapısını butik bir hizmet şekli mutlu edebilir. Tam tersini yapmaya çalışarak marka olmaya çalışmak başarısızlığı garantileyecektir. Marka yaratma süreci, işte bu kadar derinden size, yani girişimciye doğrudan bağlıdır.

Pazarlama ekibinizden beklemeniz gerekenler

Bir pazarlama ekibine bütçe ayırmak ya da en azından 1-2 kişiyi sadece bu iş için görevlendirmek iyi bir fikirdir. Ama bütçem yok ben tek tabancayım diyorsanız da bu bilgiler sizin işinize yarayacaktır.

Kurumsal İletişim ve Pazarlama Ekibiniz her yıl şunları yapmalıdır:

  1. En geç Kasım-Aralık ayı içerisinde yeni gelen yıl için bir pazarlama bütçesi oluşturmalıdır. Bütçe oluşturma konusunda eski derslerimize göz atabilirsiniz.

  2. Var olan ajanslarınız ile (reklam, pr, fuar, vb.) ilişkilerinizi yürütmek, değişim gerekiyorsa bunu nedenleriyle size iletmek ve yeni bir ajans seçmek için tanışma randevularını, konkur adı verilen yarışma duyurularını planlamak.

  3. Her yılın başında, ajanslar ile birlikte bütçe dahilinde bir medya planı oluşturmak, hangi reklamın, hangi kutlama mesajının hangi tarihlerde ve nerede duyurulacağını, hangi yeni ürünün ne zaman tanıtımının yapılacağını belirlemek.

  4. Reklam ve sosyal medya paylaşım verilerini içeren raporları sizin için bir araya getirip yorumlamak.

  5. Varsa kurumsal yayınlarınızın editörlüğünü yapmak.

  6. Kurumsal kimlik kitapçığınızda yer alan görsellerin doğru basıldığını, bayilerce doğru uygulandığını vs. takip etmek ve kural ihlali varsa size raporlamak.

  7. Fuarlarınızı organize etmek, fuar hazırlıklarını takip etmek, görselleri hazırlatmak.

  8. Medyada hakkınızda çıkan haberlerin takibini yapmak, aynı şekilde rakiplerin ne yapmakta olduğunu takip etmek (bunun için bir medya takip ajansı ile çalışmanız gerekiyor, ekibinizin tüm gün gazete okumasını istemezsiniz:))

Benzer bir yazı ile devam edebilirsiniz: https://nilyalcinkaya.com/2019/05/24/becerilerinizi-belirlemek-neleri-yapabilecek-gucum-var/(yeni sekmede açılır)

0 views0 comments