Marka Vaadi Nasıl ve Niye Belirlenmelidir?

Marka vaadi belirleme çalışması, markanızı oluşturduktan sonraki süreçte tüm dünyaya hangi yönünüzle akılda kalmak istediğinizi özetleyen bir sonuç verir. Bazı uzmanlar, marka vaadi tanımlamasını yapmanın kolay yolu olarak şunu savunur: Müşterileriniz sizi gördüklerinde akıllarına gelecek 1 kelimelik tanımlamaya ulaşın.

1 Kelime çok kısa ve basit gibi gelebilir ama dünyaca ünlü markalara baktığımızda akıllarda yalnızca tek bir kelime ve o kelimenin sunduğu fayda ile var olduklarını görebilirsiniz: Volvo = Güvenlik, Cocacola = Mutluluk…

Kelime belirlemek ve tüm şirket aktivitelerinizi o tek kelimeye indirgeyebilmek hem çok zordur hem de işin devamında aynı kelime üzerinden tüm iletişim faaliyetlerinizi sürdürmek anlamına gelir.

Ama bir dakika, bu kelimeyi belirlemek sadece yolun başıdır: Marka vaadi demek, işte o kelimenin insanlara sunduğu faydayı görebilmek demektir.

Pekiyi ama nerede gizli bu “fayda”? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, tüm dünya insanlarının ortak arayışı içerisinde olduğu bazı duygu durumları var: Güvende olmak, vicdan rahatlığı, güçlü hissetmek, özel hissetmek, aidiyet, farklı olmak, gibi…

Marka vaadi, basitçe şudur: Tüketiciniz sizi tercih ettiği takdirde onlara kişisel bir fayda sunuyor olmalısınız ve bu faydanın sonucu, sizin marka vaadinizi belirleyecektir.

Öyleyse bu çalışmayı nasıl yapmalısınız? Çok pratik bir yolu var… Sırasıyla şu soruları cevaplayarak sonuca ulaşabilirsiniz:

1. Müşterilerime sunduğum fiziksel fayda nedir: Dayanıklı ve üst düzey güvenlik standartlarına sahip bebek arabası. + Bu fiziksel faydanın kanıtları: Testler, güvenlik standartları, onaylar, hakkımda çıkan haberler vb…

2. Müşterilerime sunduğum duygusal fayda: “Bebeğim güvende.”

3. Müşterime sunduğum kişisel fayda: “Ben, sorumluluklarını bilen bir ebeveynim.”

Marka Vaadi: Vicdani rahatlama.

Markanızın yapı taşlarını oluşturduktan sonra görsel iletişim tasarımı aşamasına geçmek için sizi Türkiye’nin ilk freelance reklam ajansına alalım: Oksitosin.
8 views0 comments