Markalaşma Süreci Adımı #2: Becerilerinizi belirlemek

Gelelim markalaşma süreci içindeki gerçekçi konulara… Becerilerinizi belirlemek söz konusu olduğunda, değerler çalışmasının aksine (bkz. Değerler Çalışması) çok rasyonel olmalısınız: İşte size ayaklarınızın yere basması gereken bir beyin fırtınası başlığı. Sadık dostumuz kalem ve kağıdımızı alıp yazalım: Değerlerinizi ayakta tutabilmek ve işinizi yürütebilmek için hangi alt yapıya, teknik donanıma ve becerilere sahipsiniz? Ya da henüz değilseniz- nelere sahip olmalısınız?

Örneğin, değerleriniz arasında “yeniliğe önem veren” bir marka olmaya yer verdiyseniz, yeni teknolojiye sahip cihazlara yatırım yapmış olmalı veya yakın zamanda yapacak olmalısınız. Ya da “ekip çalışmasına önem veren” diyorsanız, gerçekten çok sıkı ilişkiler yürüttüğünüz, güvenilir bir ekibiniz olmalı. Yani markalaşma süreci içerisinde yaptıklarınız ve söylediklerinizin birbirini tutması için sınırlarınızı, kapasitenizi en baştan belirleyebiliyor olmalısınız.

Net olun, markalaşma süreci içerisinde artılarınızı eksilerinizi yazın.

Örneğin ben, değerlerim kısmına “bağımsızlık” diye yazdım ve dolayısıyla iş planımı Freelancer çalışanlardan oluşan bir ajans kuracak şekilde yaptım. Ajansımın becerileri arasına da “Her bütçeye uygun bir freelance uzman bulabilmek” diye yazdım. Şimdi tüm marka ve iletişim faaliyetlerimi, bu beceriye paralel olacak şekilde yürütmeye çalışıyorum.

Şunu not edelim: Değerleriniz değişmemelidir demiştik ama beceriler doğal olarak işiniz büyüdükçe değişecektir ve değişmelidir de. Makina parkınız hiçbir zaman bu kadar küçük kalmayacaktır; bilgisayarlarınız ileride daha üst seviye olacaktır, ekibiniz büyüyecektir, vs…

Ama en azından ilk aşamada, tıpkı değerlerinizde olduğu gibi, en az 3 en fazla 6 temel becerinizi bir kenara not edin derim. Bunu yaparken de elbette sizi rakiplerinizden farklı kılan ve ölçülebilir şekilde iyi olduğunuz yönlerinize odaklanmaya özen gösterin. Örneğin restoran işletiyorsanız becerileriniz arasına “kaliteli yemek” yazmayın, bunu herkes yazabilir. Daha spesifik olun. Güçlü bir beceri belirleme şunu diyebilmektir: Herkes kebabın yanına yoğurt veriyor, ama BENİMKİ MANDA YOĞURDU.

Markanızın yapı taşlarını oluşturduktan sonra görsel iletişim tasarımı aşamasına geçmek için sizi Türkiye’nin ilk freelance reklam ajansına alalım: Oksitosin.
0 views0 comments