Peter F. Druker demiş ki: “Ne işindeyiz” sorusu sorulmalı

Pazarlama bilgini Peter F. Druker ‘ın çok güzel ifade ettiği bir kavrama değinmek istiyorum. Marka olmak ve markalaşmak diye tabir ettiğimiz şeyin tam olarak ne anlama geldiğini daha net algılayabilmek ve algılatabilmek için, “Ne işindeyiz?” sorusuna doğru yanıtı vermeyi deneyin. Eğer “Ne iş yapıyorsunuz” sorusuna otomatik olarak “Kebapçı işletiyorum” cevabı veriyorsanız henüz pazarlama ve marka uzmanı gözlükleri ile tanışmamışsınız demektir.

Örneğin, çoğu müşterimde gözlemlediğim şey şudur; onlar, ürettikleri ürün veya sundukları hizmete o kadar odaklıdır ki, “bana kendinizi anlatın” dediğimde kebaplarının hayvanın hangi bölgesindeki etten üretildiğini anlatarak başlayıp sandalyelerinin masif ahşabına ne kadar para bayıldıklarına uzanan uzuuuun bir hikaye anlatır.  Oysa, Peter F. Druker ‘a göre marka olabilmek için biraz daha işin detaylarından ve fiziksel faydalardan uzaklaşıp büyük resmi görmeye çalışmak lazım.  Sahi, lüks hizmet sunan bir kebapçı aslında ne işindedir? Şunu diyebiliriz: “İnsanlara kendilerini iyi hissettirme ve havalı bir yerde keyif yaptırma işindeyiz.” Gördünüz mü, mesele kebap olmaktan çıktı bile! Böyle tanımladığımız zaman artık bu kebapçı, bir yemek ve mekan değil, bir deneyim, bir duygu satmaktadır. Tüm sosyal medya gönderilerini, reklamlarını, sosyal sorumluluk etkinliklerini “insanları iyi hissettirme ve keyif yapma” çerçevesinde geliştirebilir. Peter F. Druker ‘ın bu güzel tanımlaması sağ olsun, artık pazarlama yaparken kalplere hitap etmenin ilk adımını kavramış bulunuyoruz. Yine kağıt kalemi elinize alın: Siz “ne işindesiniz?”

Markanızın yapı taşlarını oluşturduktan sonra görsel iletişim tasarımı aşamasına geçmek için sizi Türkiye’nin ilk freelance reklam ajansına alalım: Oksitosin.
0 views0 comments